Rodzaje procesorówNowoczesne procesory są projektowane przez dwie różne firmy: Intel i Advanced Micro Devices (AMD). Procesory Intela są najczęściej używane w prefabrykowanych systemów komputerowych, takich jak Dell i HP. Firma koncentruje się na dwóch różnych linii procesorów: Pentium i Celeron. Pentium są większe stylu mikrochip, który działa na większości komputerów stacjonarnych i niektórych laptopach. Mogą one obsługiwać wysokie przetwarzanie popytu, takie jak znalezione w grach 3D, edycji wideo i innych multimediów, intensywne aplikacje. Celeron są bardziej kompaktowe modele o możliwość uruchamiania podstawowych komputer wydajny i oszczędny. Linii procesorów AMD komputera można znaleźć w gotowych modeli, jednak są najbardziej powszechne z amatorsko systemów lub specjalnie zaprojektowanych maszynach. AMD jako pierwszy zbudować 64-bitowy procesor, zdolny do zastosowań na wysokim poziomie korzystania z graficznego intensywnych działań. Poprzedni standard przemysłowy został 32-bitowego przetwarzania. Niektóre procesory AMD oferują wbudowaną ochronę antywirusową.

Gniazda procesorów

Procesory na płycie głównej montowane są w tzw. gniazdach. Rodzaj gniazda zależy od generacji procesora, a także od producenta procesora. Najpopularniejszy rodzaj gniazda to gniazdo typu Socket, w którym procesor w postaci samodzielnego układu z wyprowadzeniami (pinami, nóżkami, końcówkami) jest montowany w odpowiadającym mu kształtem gnieździe. Inny rodzaj gniazda to gniazdo typu Slot, w którym procesor montowany jest w postaci karty rozszerzającej.

Układy chłodzenia procesorów

Procesor jest zazwyczaj jednym z najbardziej energochłonnych układów komputera i w większości przypadków bez dodatkowej pomocy radiatora i wentylatora nie jest w stanie odprowadzić wytwarzanej energii. Pierwszym stosowanym sposobem ułatwiającym wymianę ciepła poprzez zwiększenie powierzchni wymiany są radiatory. Takie rozwiązanie nazywa się czasem chłodzeniem pasywnym a same radiatory radiatorami pasywnymi.

Radiatory montuję się na procesorach poprzez ich przyklejenie specjalną taśmą ułatwiającą odprowadzanie ciepła (taśma termoprzewodząca) oraz poprzez zamocowanie za pomocą tzw. zatrzasku, który zapina się na zaczepach gniazda typu socket. W celu wymuszenia przepływu większych porcji powietrza w przypadku współczesnych procesorów stosuje się przeważeni połączenie radiatora z wentylatorem. Taki układ nazywa się często radiatorem aktywnym a sam proces chłodzenia - chłodzeniem aktywnym. Wentylatory do radiatora są zazwyczaj przykręcone.

Ciągły wzrost częstotliwości pracy procesorów oraz zjawisko tzw. overclockingu przyczyniły się do tego, że zagadnienie potrzeby chłodzenia procesorów stało się jednym z nurtów branży komputerowej. Obecne układy chłodzenia swoimi konstrukcjami mogą przypominać jakieś futurystyczne kształty, a do samego chłodzenia wykorzystuje się oprócz samego przepływu powietrza także układy chłodzenia cieczą, układy z tzw. zimnymi katodami, czy też układy wykorzystujące jonizację powietrza. Oczywiście najpopularniejszym układem chłodzącym jest nadal tradycyjny zestaw radiator + wentylator, ale w takich zestawach zaczęto stosować coraz to bardziej wyrafinowane techniki związane z regulacją obrotów wentylatora, pomiarem temperatury, czy chociażby z samym wyglądem.

Najbardziej znane firmy produkujące radiatory to AeroCool, Coolermaster, GlacialTech, SwifTech, Thermaltake oraz Zalman.

Coraz większe uznanie wśród zwykłych użytkowników zyskują zestawy do chłodzenia cieczą. Tego typu zestaw wymaga dodatkowej konstrukcji wynikającej z potrzeby montażu zbiornika z cieczą chłodzącą oraz pomp wymuszających przepływ cieczy. Zaletą tego typu chłodzenia jest natomiast większa skuteczność i redukcja hałasu powodowanego przez obracające się wentylatory. Wspominając o chłodzeniu warto także wspomnieć o ekstremalnych układach do chłodzenia opartych np. o ciekły azot...